Przedmowa - Maszyna do opowiadania - Joanna W. Gajzler

niedziela, 6 września 2020

Przedmowa


W dzieciństwie pisałam mnóstwo głupich opowiadań, o których wstyd wspominać, a i tak to robię i do nich wracam, bo – było, nie było – wszystkie te twory i potwory wciąż są w pewnym stopniu częścią mnie. Jeden z tych potworów skupiał się wokół pewnej piosenki biesiadnej, którą z pewnością słyszał każdy, kto – podobnie jak ja – ma nieszczęście mieszkać obok remizy, a weselny repertuar w tejże nie zmienia się od lat. I może i jestem prostą dziewczyną ze wsi, ale poszczególne zwrotki tej piosenki są dla mnie piękniejsze i bliższe mi niż jakikolwiek wzniosły poemat. Piosenka ta to „My, Cyganie”.


Kiedy tańczę, niebo tańczy ze mną,
Kiedy gwiżdżę, gwiżdże w polu wiatr.
Zamknę oczy – liście więdną,
Kiedy milknę – milczy świat.


Kiedy słucham, słucha cała ziemia
I jak śpiewam, śpiewa każdy z nas.
Gdy ucichnę, wiatru nie ma.
Gdy oślepnę, nie ma gwiazd.


Bo to słońce świeci tylko we mnie,
Bo tę ziemię zmyślam sobie sam.
Jak odejdę, będzie ciemniej,
Cały świat odbiorę wam.

Z jakiegoś powodu często przypominam sobie jej słowa, kiedy wymyślam kolejne historie i zabieram się do pisania. Nigdy nie miałam ambicji na tyle wygórowanych, by udawać, że swoją twórczością dokonam jakiejś rewolucji czy przełomu w literaturze, by spodziewać się najważniejszych nagród, światowej sławy i uznania (choć w sumie to ostatnie byłoby miłe). Zawsze chciałam być po prostu bardem – kimś, kto dzieli się tworami swojej wyobraźni, kto ma do opowiedzenia wiele historii, które są po prostu ciekawe, które przyjemnie się czyta i które wzbudzają emocje (to znaczy inne od chęci spalenia egzemplarza). Słowa tej piosenki pozwalają mi myśleć, że jestem właśnie takim bardem, który musi śpiewać, by zostać usłyszanym – bez tego wszystkie światy z jego wyobraźni po prostu nie istnieją.


Niniejszym robię pierwszy krok ku temu, by zaistniały. Dziękuję, że zechciałeś poświęcić mi swój czas.


Na stronie znajdziecie opowiadania i fragmenty powieści, które piszę. Jednych i drugich będzie powoli przybywać – w celu śledzenia aktualności o nowych tekstach, zachęcam do polubienia mojego fanpage'a na Facebooku.


Do napisania!

1 komentarz: